Jak zaprojektować sypialnię?

sypialnia-meble

Dla wielu ludzi sypialnia jest pewnie najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Tutaj zbieramy siły na przeciwności losu i regenerujemy się po ciężkim dniu. Pomieszczenie to, z uwagi na swój charakter, powinno być dobrze zaprojektowane. Różne sypialnie, różne plany.

meble-do-sypialni

Oto 9 krótkich porad od WikiMeble, jak zaprojektować umeblowanie naszej sypialni:

1. Musisz mieć pomysł. Spróbuj jakoś to pomieszczenie wyróżnić, np. wstaw wielki baldachim do łóżka, połóż tapetę, eleganckie pufy itd. Staraj się stosować dość mocne kolory i miękkie wykładziny.

2. Jeśli nie masz osobnego pokoju na sypialnie, możesz wygospodarować strefę dzienną pokoju gościnnego. Dobrym rozwiązaniem jest miejsce do spania na antresoli. Pod spodem można zrobić „strefę siesty” i wstawić np. kanapę i jakąś małą szafkę, gdzie można schować książki czy gazety. W wysokich mieszkaniach można pod stelażem z łóżkiem wstawić wsuwane szafki. Najmniejsza długość podestu to 120 cm ( wysokość mieszkania>3,2 m) . Jeśli mieszkanie jest niższe, pod stelażem można umieścić schowki na kołdry, poduszki, pościel itd.

3. Przeanalizujemy teraz podstawowe meble do sypialni: łóżko i szafy. Optymalną długość materaca ustalamy dodając do naszego wzrostu 20-25 cm. Czyli osoba, która ma 175 cm powinna mieć materac długości 195-200cm. Minimalna szerokość pojedynczego łóżka to 90 cm, a podwójnego – 160 cm. Wysokość stelaża najmniej 40 cm. Najlepiej gdyby materac wykonany był z naturalnych materiałów. Dookoła łóżka pozostaw min. 60 cm miejsca.

4. Jeśli chodzi o szafy, optymalne są rozwiązania garderoby w sąsiedztwie sypialni lub ściana szaf. Szafy wbudowane dają możliwość lepszego wykorzystania miejsca w przeciwieństwie do szaf wolnostojących. Minimalna szerokość szafy wystarczająca na złożone koszulki i spodnie to 40-45 cm. Między szafą a łóżkiem pozostaw minimum 80 cm wolnej przestrzeni. Będzie wygodny dostęp do szafy.

5. Lepiej zastosować szafkę z szufladami niż stolik nocny. Wtedy na wierzchu nie leży za dużo rzeczy. Dobrą opcją jest też toaletka, pamiętaj o dobrym oświetleniu. Biurka nie radzi się wstawiać do sypialni, żeby oddzielać pracę od odpoczynku.

6. Zakończyliśmy relację sypialnia meble (lub sypialnie meble, jeśli masz ich więcej), przejdźmy do okien. Jeśli mieszkasz blisko ruchliwej ulicy, powinieneś je wyciszyć. Wskaźnik izolacji akustycznej to minimum 35 dB (okna mają wartości od 32-42 dB).

7. Światło. Oświetlanie ogólne należeć ma do lampy sufitowej umieszczonej centralnie, dodatkowo lampka nocna do czytania. Może być stojąca, zainstalowana w ścianie lub na tzw. „imadełku”. Powinna być na wyciągnięcie ręki leżąc na łóżku.

8. Coś na podłogę – wykładzina dywanowa lub dywan wygłuszają kroki i sprawiają, że jest przytulnie. Jeśli nie chcemy dywanów, to najlepsza jest podłoga drewniana.

9. Kolory – Zgodnie z zasadą w punkcie 1, stosuj mocne kolory. Poleca się nawet czerń i czerwień. Czerń to kolor ciepły i uspokajający, a czerwień oznacza zmysłowość. Odradza się jednak barwę czerwoną osobom cierpiącym na bezsenność. Może być ona dla nich pogłębieniem problemu.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail